Domácí úkoly

vše, co o nich potřebujete vědět

Domácí úkoly nemohou být povinné. Tak si to prostě myslím. Nevidím jediný důvod, proč by učitelé měli mít moc nad volným časem mých dětí, případně i nad tím mým. Učitelé jsou zaměstnanci organizace, která poskytuje veřejnou službu, a již z tohoto titulu mi nedává smysl, proč by měli určovat mně a mým dětem, co budeme odpoledne, večer, o víkendech a o prázdninách dělat. Lidí, kteří si to myslí stejně jako já, je více, jsou mezi nimi i právníci. Nicméně, pro jiné lidi to zase tak jednoznačné není, a proto je situace s domácími úkoly lehce nejasná. 

Pokud chcete do problematiky domácích úkolů proniknout více, na téhle stránce najdete vše potřebné. Můžete si pročíst otevřenou výzvu Společně za dobrovolné domácí úkoly, ve které najdete pádné argumenty pro dobrovolné domácí úkoly. Pokud vás zajímá, proč jsem otevřenou výzvu sepsala a poslala na ministerstvo a inspekci, pročtěte si mé motivy. Jestli vás zajímá, jak se k výzvě postavilo ministerstvo a co z jeho vyjádření pro učitele a rodiče vyplývá, dozvíte se to v sekci Oblečené neoblečené dú. Tam také naleznete vzor komunikace se školou, která se ohání vyjádřením ministerského úředníka. Najdete zde také vzory komunikace s učiteli, kteří si prostě nedají říci a stále zadávají a vymáhají povinné domácí úkoly a rozdávají pětky nebo tresty za jejich nedonesení. 

No, a kdybyste se chtěli inspirovat a přejít na optimističtější notu, projděte si autentické příklady smysluplného využívání dobrovolných domácích úkolů. Pokud máte podobnou zkušenost s tím, že to jde i jinak, napište mi ji, ráda ji pošlu do světa, protože čím více inspirace, tím lépe! 

Nejen učitelé pak na mých stránkách v sekci Pro učitele - Inspirace, tipy, nápady najdou text Jak na smysluplné domácí úkoly, který ukazuje, jak si poradit s domácími úkoly tak, aby byly pro děti užitečné.

Základní ABECEDA k povinným domácím úkolům