AUTOŘI
Máme radost, že jste přišli na naše stránky
Helena Zitková
Jsem Helena. Vystudovala jsem učitelství angličtiny, sociální pedagogiku a doktorát mám v oboru pedagogických věd. Učila jsem na prvním i druhém stupni základní školy a také na střední škole.
Dlouhodobě se zabývám problematikou školství a kvalitou vzdělávání ve školách. Na univerzitě připravuji budoucí učitele angličtiny na jejich profesní dráhu a provázím je oblastí osobnostně-sociálního rozvoje a moderními přístupy ve výuce. Věnuji se zejména podmínkám pro smysluplné a přirozené učení založeném na vnitřní motivaci. Mými "velkými" tématy jsou respekt, nenásilná komunikace a formativní přístup. Moje práce mě moc baví a velmi si cením všech zkušeností a diskusí, které se studenty vedeme.
Profesně spolupracuji s webovým portálem Help for English a výukovou online aplikací EnglishMe!. Jsem programovou ředitelkou konferencí Vzdělání pro budoucnost, jejichž hlavním organizátorem je Mensa Česko. Lektoruji semináře a kurzy dalšího vzdělávání učitelů, vedu besedy s veřejností a lektorsky spolupracuji se školami. Vystupuji na českých i mezinárodních vědeckých konferencích a konferencích pro učitele. Hodně mě baví spolupracovat v tandemu. Většinu seminářů pro učitele vedu společně s Martinou Hezkou (mojí skvělou kamarádkou a zároveň dlouholetou prvostupňovou učitelkou) a s Markem Vítem (učitelem angličtiny, španělštiny a zakladatelem úspěšného portálu Help for English).
Jsem autorkou a spoluautorkou několika knih, napsala jsem desítky článků a publikuji v tištěných i online pedagogických časopisech a periodicích. Nepravidelně přispívám také na blog CHYTRÉ ČESKO. Velmi si cením knihy Připravte děti na život - Rozvoj soft skills pro každého, kterou jsme vydaly s koučkou a mojí kamarádkou Hankou Vykoupilovou v nakladatelství BizBooks. Web coneviteoskole.cz jsem založila proto, že mi dává velký smysl šířit osvětu o tom, jak má vypadat moderní školství.
Dělám jen to, co mě baví a dává mi smysl. Ráda se směju, zpívám a poznávám nové věci. V poslední době jsem ponořená do španělštiny a vietnamštiny. Můj život se neobejde bez koček a jejich svobodné povahy. A taky miluju kopretiny.
Michal Ševčík
Jsem Michal. Studuji gymnázium. Všechno co dělám mě moc baví. Zabývám se vzděláváním, přičemž v této oblasti jsem nejvíce aktivní právě na webu Co nevíte o škole. Účastním se konferencí, píši články a vedu semináře pro učitele. Klíčovými tématy jsou pro mě komunikace, rozvoj osobnostních a sociálních dovedností, na žáka orientovaný přístup k vyučování a formativní pojetí výuky. Mám přesah také do výuky přírodovědných předmětů, jsem jedním z autorů Badatelského zápisníku z přírodopisu vydavatelství TakTik.
Neobyčejně zajímavou náplní života je pro mě také věda, zejména, když propojuje přírodu a matematiku: chemie. Mou oblastí zájmu je kromě analytické chemie zejména problematika životního prostředí. Jsem aktivní také jako dobrovolník v sociálních službách pro různé cílové skupiny.
Josephine Gabriela Saňáková
Jsem Josephine Gabriela. Dokončila jsem bakalářské studium oboru Anglický jazyk pro vzdělávání. Moje bakalářská práce, ve které jsem se zabývala tvorbou didaktických pomůcek, byla oceněna Cenou děkana. Aktuálně kombinovaně studuji Učitelství anglického jazyka pro základní školy. Zároveň jsem učitelkou angličtiny na prvním i druhém stupni základní školy. Angličtinu jsem učila i v několika jazykových školách.
Také učím angličtinu soukromě. Recenze mých studentů a více informací o lekcích naleznete na josephinegabriela. Nějakou dobu svého života jsem strávila v Austrálii, vedla jsem mezinárodní workcamp a dobrovolničila v sociálních službách.
Své nadšení k angličtině rozvíjím už dlouho, ale až bakalářské studium mi otevřelo oči směrem ke vzdělávání. Když se angličtina a moderní vzdělávání propojili, tak mi začali puzzlíky do sebe zapadat a já jsem ucítila smysl a super pocit. A tak mám stále oči otevřené a objevuju. Na webu Co nevíte o škole se podílím na obsahu pro učitele a jsem správcem instagramu.
Jsem milovnice přírody, hor, oceánů, dobrodružných výprav a cestování. Ten pocit, když vyrazím s krosnou do hor, směs svobody a pokory, je nádherný. Baví mě zkoumat, co to vlastně je ten přítomný okamžik. Ráda se směju. Mám ráda vůni knih, hru na klavír a buben. A když můžu běhat, skákat, tancovat, zpívat a poslouchat hudbu, tak jsem šťastná.
Spolupracovníci a konzultanti webu
Martina Hezká
Martina je učitelka na prvním stupni základní školy a dvojnásobná semifinalistka Global Teacher Prize ČR. Ve své práci využívá respektující přístup k žákům, formativní výuku a hodnocení, dílny čtení a psaní, prvky pedagogického konstruktivismu, metody RWCT a badatelsky orientovaného vyučování. Své žáky vede k autonomii, podporuje je v dovednosti spolupráce, sebehodnocení a v zodpovědnosti za vlastní učení. Na tato témata lektoruje semináře a kurzy dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků a aktivně vystupuje na konferencích pro učitele. Podílí se na výuce budoucích učitelů anglického jazyka jako odborník z praxe a působí jako jejich mentor na reflektovaných praxích ve spolupráci s Katedrou anglistiky a amerikanistiky na Univerzitě Pardubice. Aktivně publikuje v odborných časopisech pro učitele. V roce 2016 získala speciální cenu náměstka pardubického primátora za Přínos v inovaci a kreativitě ve výchově a vzdělávání.
Marek Vít
Marek má dlouholeté zkušenosti s výukou angličtiny na všech stupních škol, od základní až po vysokou, a jako soukromý lektor individuálních i skupinových lekcí. V současné době působí také jako učitel španělštiny. Je přesvědčený, že je v pořádku, když se každý učí svým vlastním tempem a způsobem, který mu vyhovuje. Ve své praxi dává důraz na bezpečné prostředí, ve kterém je chyba přirozenou i vítanou součástí učení. Aktivně vystupuje na konferencích pro učitele a je lektorem dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, zejména v oblastech výuky cizích jazyků a moderních přístupů ke vzdělávání. Je držitelem certifikátu CPE v angličtině a DELE C1 ve španělštině. V roce 2008 získal ocenění Evropský učitel jazyků. Spoluzaložil úspěšné stránky Help for English a výukovou aplikaci English Me, kterou využívají jednotlivci i školy v České republice a ve Španělsku.