VÍTE, ŽE

Pití v hodině

"Co dělá ta lahev na lavici!? Dej si ji do tašky a napiješ se o přestávce!" Tohle bohužel není výrok vytesaný na hliněné tabulce v pedagogickém skanzenu, ale každodenní realita některých českých škol. Učitelé by si měli uvědomit, že když budou trápit děti žízní, tak ty v nestřežené chvíli vychlemtají jejich čerstvě uvařený čaj přímo na učitelském stole:-).

Jen na vysvětlenou: Doplňování tekutin je zásadní nejen pro naše zdraví, ale také pro učení. I mírná dehydratace zhoršuje kognitivní schopnosti, což znamená, že když dostatečně nepijeme, máme oslabenou pozornost, paměť a hůř se soustředíme. A zrovna tyto schopnosti jsou ve škole tak důležité.

Navíc děti mají snížený práh citlivosti k žízni, a proto je dobré, aby pily častěji a aby jim to nikdo nezakazoval, když už se napít chtějí. Dětský organismus je na trochu jiném stupni tělesného vývoje, než organismus dospělého člověka, a může tak velice rychle dojít k dehydrataci.

V souvislosti s tak základní věcí, jako je pití, neexistuje důvod k porušování lidských práv ani k nelegitimním postupům, které někteří učitelé ve školách praktikují. Naopak, učitelé mají při výuce respektovat základní fyziologické potřeby dětí. Jsme přesvědčeni, že děti mají být vedeny k dodržování zákonů a být si vědomy svých povinností a práv. Domníváme se, že učitel má jít dětem v tomto příkladem.

Zákonná opora: § 29 školského zákona, článek 31 Listiny základních práv a svobod

Chcete o tom komunikovat se školou písemně?