VÍTE, ŽE

Tepláky do školy patří

 "Tepláky do školy nepatří, do divadla také nepůjdete v teplácích." "No jo, paní učitelko, ale škola přeci není divadlo:-)"


Jen na vysvětlenou: Tepláky do školy klidně patří. Denní docházka do školy se nedá srovnávat s výjimečnou kulturní událostí. I když, na druhou stranu, i na červeném koberci se dnes celebrity procházejí i v teplákových soupravách, kšiltovkách a kapucích. A to je teprve vysoce společenská událost! Takže, když na červeném koberci, tak proč ne do školy?

Je to vlastně legrační, když někoho irituje, že má dítě na sobě ve škole pohodlné oblečení. Děti tráví ve škole mnoho hodin a nevidíme jediný důvod, proč by na sobě nemohly mít oblečení, které je pohodlné a nikde neškrtí. Pokud oblečení dítěte splňuje požadavky zajišťující bezpečnost a ochranu zdraví při vzdělávání a nezobrazuje legislativně zakázanou symboliku, není důvod cokoliv z pohledu odívání řešit.

Pokud si i přesto nějaká škola ve svém školním řádu ustanoví zákaz nosení tepláků, toto ustanovení je jednoduše neplatné. Působnost školního řádu se totiž může zásadně vztahovat jen k činnosti školy, tedy k samotnému poskytování vzdělávání. A to s oblečením nesouvisí. Maximálně tak v hodinách tělesné výchovy.

Co je ale v celé této problematice nejzásadnější? Škola ani jednotliví učitelé nejsou arbitrem v oblasti hodnocení ne/slušného oblečení žáků. Každý může mít, a také zcela jistě má jiná měřítka pro to, jaké oblečení je, či není slušné.

Zákonná opora: § 29 odst. 2 školského zákona, § 2 odst. 1 písm. c) školského zákona